stara biżuteria
Biżuteria

Funkcje biżuterii – kiedyś i dzisiaj

W czasach pierwotnych biżuteria posiadała głównie funkcję rytualną. Z biegiem tysiącleci dołączyła do niej funkcja ozdobna. Nikt wówczas nie myślał o tym, aby mieć komplet biżuterii. W tamtych czasach wystarczyło ludziom cokolwiek. Dziś ludzie nie zaspakajają się byle czym. Dziś pragniemy coraz bardziej wyrafinowanych ozdób.

W dwudziestym pierwszym wieku biżuteria pełni jeszcze inne dodatkowe funkcje.

Jakie są funkcje biżuterii?

Dziś biżuteria pojedyncza, jak i ozdobne komplety biżuterii pełnią trzy podstawowe funkcje. Przede wszystkim jest to funkcja użytkowa, jak i funkcja ozdobna. Zestaw biżuterii używany jest do ozdoby stroju i ciała ludzkiego. Są to na przykład piękne kolie, bransolety, naszyjniki. Także swój strój zdobimy ozdobnymi np. broszami, klamrami, czy guzikami.

Ozdoby pełnią także funkcję religijną. Są to łańcuszki, Medaliki, Różańce na palec lub rękę. A także talizmany, czy amulety.

Biżuteria pełni czasem także funkcję zdrowotną, jak na przykład wyroby z bursztynu.

Co oprócz wspomnianych przedmiotów można zaliczyć do biżuterii?

Biżuteria, to szerokie pojęcie gromadzące wszystkie ozdoby, które nosi człowiek. Oprócz wspomnianych mogą być to jeszcze spinki do koszul i krawatów, ozdobne agrafy, spinki do włosów, diademy na głowę, medaliony, naramienniki, sygnety, pierścienie.

Biżuteria często stosowana jest jako oznaka prestiżu, zamożności, władzy. I tu wśród panów prym wiodą drogie zegarki, drogie sygnety i ciężkie złote łańcuchy.

Najbardziej modnym dziś materiałem na biżuterię jest stal szlachetna. Dużą popularnością cieszy się srebro, z którego wykonywany jest każdy rodzaj biżuterii. Produkowane są również ozdoby ze stali szlachetnej, która jest twardsza niż srebro.