koraliki z ceramiki
Biżuteria

Ceramiczne koraliki – sposób na oryginalną biżuterię

 

Ceramiczne koraliki to jeden z rodzajów półfabrykatów wykorzystywanych do produkcji biżuterii np. kolczyków, naszyjników czy bransoletek, a także breloków lub broszek. Chętnie sięgają po nie zwłaszcza kreatywni twórcy jedynych w swoim rodzaju akcesoriów hand-made. Jako że tego typu biżuteria od lat cieszy się niesłabnącą popularnością i nigdy nie wychodzi z mody, sklepy z artykułami dla rękodzielników oferują szeroki wybór koralików o różnych kształtach i kolorach.

Jak powstają ceramiczne koraliki?

Koraliki podobnie jak inne produkty ceramiczne wytwarzane są z mieszanki glinki, kwarcu, skalenia, kaolinitu oraz piasku i wody. Po wyrobieniu wszystkich składników otrzymaną masę umieszcza się w formach, a następnie wypala w piecach ceramicznych w ok. 1000°C. Po obróbce termicznej ceramika nabiera wyjątkowych właściwości tj. odporność na wysokie temperatury, ścieranie oraz czynniki chemiczne, a także wytrzymałość, twardość i sztywność. Z tego powodu ceramiczne koraliki oprócz walorów estetycznych, mają cechy, które gwarantują, że wykonana z nich biżuteria będzie służyć użytkownikom przez długie lata.

koraliki z ceramiki

Rodzaje koralików

W sprzedaży pod tym linkiem dostępne są różne typy ceramicznych koralików różniących się jedynie odcieniem i wielkością. Spośród nich można wyróżnić m.in.:

  • klasyczne w kształcie walców czy oponek,
  • podłużne,
  • płaskie krążki i dyski,
  • kulki,
  • koraliki o szkliwionej, odbijającej światło powierzchni,
  • nakrapiane lub z popękaną fakturą.

Ponadto koraliki zostały wyposażone w dziurkę, przez którą przewleka się rzemyk. Nadają się do tworzenia biżuterii w różnych stylach np. boho, glamour, eleganckim czy romantycznym. To, co z nich powstanie zależy od potrzeb klienta i wizji artysty.